To my!

Łucja i Paulina.

Mieszkamy w Krakowie, a z nami Szwendacze, Najrzydziury i Kminki. Szwendacze się szwendają, Najrzydziury zaglądają do każdej dziury, a Kminki kminią co by tu zmajstrować. Wszyscy psocą, węszą i ciągle wystawiają walizki na korytarz w nadziei, że zaraz gdzieś pojedziemy. Bo nic ich tak nie cieszy jak przygoda! Mają to po nas!

Łucja prowadzi Dziecięce Biuro Detektywistyczne Pani Fiszki, a Paulina odkrywa tajemnice dzieł sztuki w audycjach Maius. Podróże ze sztuką. Teraz połączyłyśmy siły i razem tropimy np. Podstępną Fałszywą Hrabinę – zagadkową złodziejkę diamentów wartych 4 000 000 franków albo Człowieka-Muchę, który 100 lat temu bez uprzęży wspinał się po ścianach kamienic. 

Uwaga! Przygody wyczuwamy szóstym zmysłem

Razem potrafimy też odszukać Kosmiczny Kamień, wywęszyć ducha i rozwikłać zagadkę średniowiecznych ewangeliarzy. Jednym słowem – mamy szósty zmysł. Tak jak Szwendacze, Najrzydziury i Kminki, bo to mistrzowie tropienia historii. Z nimi można przeżyć przygodę życia! Aaaa… może też chcecie ich poznać? I mieć ten szósty zmysł?? Ale uważajcie, bo one są wszędzie. Trzeba tylko umieć je zobaczyć. Pytacie jak? Spokojnie! Pomożemy Wam.

Geneza

Czyli jak wymyśliłyśmy nasz przewodnik

Był paskudny lutowy poranek. Za oknem łyse drzewa, czarne chmury, kawki i gawrony. Żeby chociaż jakaś kolorowa ara przeleciała! Ale nie! Wszystko szare. Znowu przedłużyli lockdown, a nasz poziom witamy D sięgał dna. Wspólna kawa przez telefon przyniosła trochę otuchy:

– Dzieci lubią się szwendać, szwendanie to cała przyjemność zwiedzania – skonstatowała Paulina.
– Tak… Szwendacze. Szukają zagadek i mają na brzuchu detektor tajemnic! – palnęła Łucja.
– I zaglądać kochają, nie? Do dziury, pod kamień, do babcinej szafy.
– Urodzone Najrzydziury! Wykopią spod ziemi każdą historię.
– No i Kminki, bo ciągle zadają pytania i rozkminiają świat wokół.
– Kminki…? No tak.. Kminki są małe i w miejscu ogona mają żarówkę.
– Yhy. I lubią chodzić w kaloszach.

Konwersacja biegła leniwie. Pandemia szalała.

A my tęskniłyśmy za wycieczkami z dziećmi, tropieniem zagadek i wymyślaniem historii. I wtedy… BANG! (albo ŁUBUDU! wersje są różne). Przecież od zawsze mieszka z nami Banda Szwendaczy, Najrzydziur i Kminek!!! I teraz przyszła nam z pomocą. Zapadła decyzja: my czyli Paulina i Łucja tworzymy przewodniki dla dzieci! Ma być z humorem, z dreszczykiem i ciekawie! Bo my kochamy rozbudzać w dzieciach ciekawość! Ruszyła lawina pomysłów, a za nimi praca nad pierwszym przewodnikiem Kraków. Smoczy przewodnik dla dzieci.

Nagrody i szum w mediach

Szwendacze i Smoki zdobywają nagrody!

2021 II miejsce dla książki „Kraków. Smoczy przewodnik dla dzieci” w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej

2021 grudzień – styczeń 2021 Wystawa ilustracji Łucji Malec-Kornajew w Klubie Kultury Przegorzały

2021 grudzień –  spotkanie autorkskie i warsztaty w cyklu „Książkoluby” przy SCKM w Krakowie 

2021, 30 września – Off Radio Kraków, audycja o Smoczym Przewodniku w cyklu Literacka Kavka  

2021, 29 sierpnia – Radio Kraków, w gościenie u Barbary Gawryluk w audycji  ALFABET 

Nasze miejsca

Gdzie można nas spotkać?